Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w 2020 roku zrealizowało projekt mający na celu utrwalanie oraz popularyzację kultury tradycyjnej. Zadanie wsparło zjawisko transmisji elementów kultury tradycyjnej górnośląskiej społeczności robotniczej, przekazu tradycji młodszemu pokoleniu mieszkańców Górnego Śląska.

Prowadzone działania wprowadziły uczestników w zagadnienia dziedzictwa kulturowego i przyczyniły się do jego zachowania. Zadanie pozwoliło na wsparcie pozytywnego stosunku do lokalnej, robotniczej tradycji.

Projekt polegał na przeprowadzeniu serii warsztatów z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W ramach cyklu odbyły się następujące warsztaty:

· Na placu. Zapomniane gry i zabawy robotniczych podwórek; Powrót do szkoły – cz. 1

· Warsztaty z wykonywania tyty szkolnej; Powrót do szkoły – cz.2

· Warsztaty z kaligrafii i sztuki pisania listów

· Jesienne wieczory z historią rodzinną. Warsztaty z wykonywania obrazków jubileuszowych

· Wieńce adwentowe zajęcia warsztatowe

· Śląska betlyjka - warsztaty z wykonywania dekoracji bożonarodzeniowych

Tyty

Obrazki jubileuszowe2

Kaligrafia

Gry i zabawy gra w klasy

Betlyjka

Wiece

Pomysł: Beata Piecha Van Schagen
Realizacja: Klaudia Nowak-Maśko

Realizacja projektu objęła okres od sierpnia do grudnia 2020.

Całkowity koszt zadania 20.000 złotych sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji.

mkidn 01 cmyk 1