GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w dniach 22-25 maja 2023 organizuje, we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Kopalnią Soli Wieliczka S.A., II Międzynarodową Konferencję Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych.

Logo czarne na biaym przycite

Obrady i wydarzenia towarzyszące zostaną zorganizowane w kopalniach soli i węgla oraz historycznych obiektach naziemnych, należących do tych instytucji w Wieliczce i Zabrzu.

Konferencja będzie kontynuacją czterodniowej konferencji ICMUM2018, która została zorganizowana wraz z Kopalnią Soli Bochnia w listopadzie 2018 roku.

 

Mottem tegorocznej konferencji ICMUM 2023 (skrót od International Conference of Mining and Underground Museums) jest „Mining Heritage = Human Heritage”. W trakcie obrad opowiemy jak bardzo górnictwo przyczyniło się do rozwoju ludzkiej cywilizacji, jak ważne jest zachowanie tego dziedzictwa na całym świecie. Zastanowimy się, jak możemy przyczynić się do właściwego i pozytywnego postrzegania tego dziedzictwa przez zwiedzających obiekty górnicze i ogół społeczeństwa. Podkreślimy przy okazji prekursorską rolę Polski w ochronie podziemnego górnictwa (pierwsze rozporządzenie Prezydenta RP o uznaniu historycznych kopalń za zabytki zostało wszak wydane już w 1928 roku) oraz przedstawimy dotychczasowe polskie dokonania dokonania w zakresie udostępniania kopalń turystom.

 

Podczas obrad konferencji planujemy kilka sesji tematycznych, omawiających takie zagadnienia jak:

1. Ważność górnictwa dla rozwoju ludzkiej cywilizacji, potrzeba ochrony oraz udostępnienia turystycznego tego urozmaiconego dziedzictwa na całym świecie (przegląd obecnej sytuacji w Polsce, w Europie i na innych kontynentach).

2. Stowarzyszenia historii dziedzictwa górniczego na świecie oraz ich współpraca z muzeami górniczymi i kopalniami turystycznymi - razem czy osobno? (referaty przygotowane m. in. przez Stowarzyszenie Historii Górnictwa w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Australijsko – azjatyckie Stowarzyszenie Historii Górnictwa, Narodowe Stowarzyszenie Organizacji Historii Górnictwa z Wielkiej Brytanii i Irlandii, Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, Hiszpańskie Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Górniczego i Geologicznego).

3. Kopalnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - przegląd miejsc wpisanych w ostatnich latach i do wpisu aspirujących, szanse na wpis (w tym: jak przygotować dobry wniosek, co daje obecność na liście – teoria i praktyka, jakie jest podejście UNESCO do dziedzictwa górniczego?).

4. Finansowanie, organizacja i podstawy prawne funkcjonowania kopalń turystycznych (w tym: dostępne fundusze europejskie i krajowe, inicjatywy transgraniczne, tworzenie szlaków kulturowych jako przykład zespołowego działania, możliwości finansowania w sytuacjach kryzysowych).

5. Standardy badawcze i dokumentacyjne oraz metodyka prac w celu zachowania dziedzictwa górniczego, ze szczególnym uwzględnieniem digitalizacji.

6. Zabezpieczanie i ochrona konserwatorska wyrobisk górniczych pod kątem udostępnienia turystycznego.

7. Działania na rzecz zachowania górniczych procesów technologicznych w celu ich prezentacji– przykłady realizacji. 8. Badania archeologii industrialnej w kopalniach i tworzenie ekspozycji z pozyskanych artefaktów.

8. Narracja w kopalniach – jak zbudować dla turysty atrakcyjną a zarazem pełną autentyzmu i technicznej wiedzy opowieść o miejscu? (spacer z przewodnikiem czy indywidualny? Możliwości zastosowania multimediów i VR).

9. Masowa turystyka w kopalniach oraz związane z tym wyzwania i ograniczenia.

10. Nowe funkcje kopalń (kultura i rozrywka, sport i rekreacja, nauka i projekty badawcze, lecznictwo).

11. Kształtowanie otoczenia kopalń i ochrona krajobrazu przemysłowego (w tym najlepsze przykłady skansenów, wiosek górniczych i parków industrialnych na świecie). Podczas konferencji powrócimy też do idei sformułowania „Międzynarodowego Katalogu Dobrych Praktyk w tworzeniu i funkcjonowaniu muzeów górniczych i podziemnych górniczych tras turystycznych”. Ten ambitny wieloletni projekt stałby się wzornikiem dobrych rozwiązań zarówno dla obiektów istniejących, jak i tworzonych, zwłaszcza poza Europą.

 

Planowany jest udział ok. 100-150 uczestników oraz wygłoszenie ok. 40 referatów. Przygotujemy prezentację posterową, na której będą mogli się pokazać wszyscy uczestnicy spotkania. Językiem konferencji będzie j. angielski, ale zapewnimy również tłumaczenia symultaniczne z innych języków. Tak jak poprzednio, planowane jest wydanie publikacji Coference Proceedings, zawierającej pełne wersje referatów, która będzie potem rozpowszechniana na całym świecie.

 

Więcej informacji na stronie - www.icmum.pl

 

Kontakt w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka:
Monika Dziobek-Motyka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | +48 12 289 16 26, +48 601 366 195

 

Kontakt w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu:
Ewa Wojtoń Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | +48 32 630 30 91 wew. 4032

 

Patronat medialny:
TVP3 Katowice podst 2

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconeWWW 1

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.