logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków. Tegoroczna 39 edycja odbywa się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.

Z tej okazji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza do zwiedzania wystawy CARBONEUM w zrewitalizowanej Wieży Ciśnień. Wystawę w promocyjnej cenie 1 zł zwiedzać bedzie można w dniach 14 i 15 września. Wystawa czynna w godzinach od 10.00 do 18.00 w Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego 2. Bilety do nabycia na miejscu w kasie, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc. Również z okazji EDD można zwiedzić Podziemne Królestwo Maszyn kupując bilet z 50 % rabatem.

EDD banner FB wieza

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Głównym jego celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Podczas EDD miłośnicy historii mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, często niedostępnych na co dzień dla zwiedzających.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 r. Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 r.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju.

Więcej na temat wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznych EDD znajdziesz TUTAJ.

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100