GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk serdecznie zaprasza we wtorek 5 grudnia 2017 roku na godzinę 9.00 na uroczystą Mszę Barbórkową powiązaną z poświęceniem tablicy upamiętniającej tragiczną katastrofę w kopalni „Guido", która wydarzyła się w dniu 5 października 1887 roku.

 

Mszę Świętą w podziemnej kaplicy Św. Barbary w Kopalni Guido odprawi Jego Ekscelencja Ks. Bp Jan Kopiec Biskup Gliwicki, który dokona także poświęcenia tablicy pamiątkowej.

 

Zjazdy na poziom 170 metrów, na którym znajduje się kaplica Św. Barbary rozpoczynają się od godziny 8.00.

 

Program uroczystości

 

1.   Msza Święta.

2.   Słowo o katastrofie – kustosz dr Zenon Szmidtke.

3.   Uroczyste poświęcenie tablicy.

4.   Wystąpienie Dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Bartłomieja Szewczyka.

5.   Wystąpienia zaproszonych gości.

6.   Oprowadzenie uczestników uroczystości po poziomie 170 m kopalni „Guido" (poziom św. Barbary).

 

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację: tel. 32 271 40 77.

 

sztandar1

 

KATASTROFA W KOPALNI „GUIDO"

 

Dnia 5 października 1887 roku w kopalni „Guido" (wówczas w strukturze kopalni „Królowa Luiza"), w pokładzie Schuckmann (504), w wyniku wypływu kurzawki zginęło 10 górników.

 

Kalendarz Górniczy na rok 1911 tak definiuje kurzawkę: „Kurzawka, ten straszny wróg górnika, jest to piasek o nader drobnem ziarnie, tem niebezpieczniejszy, im drobniejsze jest ziarno, który w zetknięciu z wodą zamienia się w masę ruchliwą, płynną zupełnie".

 

Z podziemi kopalni wydobyto pięciu górników – czterech nieżywych: Antoniego Bednorza, Pawła Biskupka, Jana Dyrnowskiego, Józefa Minoła, a jednego żyjącego, choć z połamanymi nogami: Józefa Niemczyka. Pod ziemią pozostały do dnia dzisiejszego szczątki pięciu górników: Józefa Cichorowskiego, Jakuba Kałuży, Jana Kowalczyka, Jana Kuca i Jana Żogały. Spoczywają przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Makoszowskiej (w pobliżu obecnej stacji benzynowej), 80 metrów pod ziemią (wydobycie prowadzono w tym czasie na poziomie 80 m), w pobliżu ponad osiemdziesięciometrowego uskoku „Saary". Współcześnie, w tym miejscu, na powierzchni ziemi, stoi wysoki metalowy krzyż. Rębacz Józef Niemczyk zmarł 7 października 1887 roku i 10 października został pochowany na cmentarzu parafii św. Andrzeja w Zabrzu.

 

Górnikom, których ciała pozostały w podziemiach kopalni, w 1903 roku postawiono pomnik na cmentarzu w Bielszowicach. W niedzielę, dnia 22 marca tegoż roku, po nabożeństwie, poświęcił go proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Franciszek Netter. Pomnik nie zachował się do dnia dzisiejszego.

 

W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w podziemnej kaplicy św. Barbary w kopalni „Guido", w dniu 5 grudnia 2017 roku w trakcie uroczystej Mszy Świętej została odsłonięta tablica upamiętniająca tą tragedię.

/opracował: Zenon Szmidtke/

 

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconeWWW 1

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.