BORSIG 1902

W ramach tegorocznej edycji EDD Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza w sobotę 9 września w godz. 11.00 -12.30 na spacer ulicami jednej z najstarszych i najbardziej niezwykłych kolonii robotniczych na Górnym Śląsku, nazywanej również „robotniczym Eldorado". W 1881 roku pisano o niej jako o „wzorcowej osadzie hutniczej, górniczej i fabrycznej najumiejętniej urządzonej". Kolonię zbudował przemysłowiec z Berlina, Albert Borsig, w latach 1863-1878. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, kim byli jego mieszkańcy i jak wyglądało ich życie do końca II wojny światowej: kto i dlaczego używał kastanietów, czym bawiły się dzieci zimą 1945 roku, co to był konsum.

Zwiedzanie osiedla obejmie przejście częścią południową o charakterystycznej koszarowej zabudowie z familokami oraz częścią północną zwaną urzędniczą. Zwiedzający odwiedzą również najmniejszą zabrzańską nekropolię - cmentarz ewangelicki z 1871 r.

Miejsce zbiórki: osiedle Borsigwerk, Zabrze-Biskupice, skrzyżowanie ulic Stefana Okrzei i Marii Rodziewiczówny.
Przewodnikami będą: Beata Piecha-van Schagen i Dariusz Walerjański.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: http://www.edd.nid.pl/

Poniżej kilka zdjęć ze spaceru:

DSC 1024

DSC 1042