Już niedługo na mapie industrialnej Zabrza pojawi się kolejna atrakcja. Wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego zyska nowe oblicze. W czwartek, 18 stycznia 2018 r. w sali historycznej Ratusza Miejskiego w Zabrzu o planach wobec obiektu opowiedzieli Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

Wieza 1 m

– Wizytówką Zabrza jest turystyka przemysłowa. Dzięki decyzji o udostępnieniu zwiedzającym Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” oraz realizacji projektu turystyczno-kulturalnego Sztolni Królowa Luiza, nasze miasto jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów na Europejskim Szlaku Zabytków Techniki – skomentowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Obiekty poprzemysłowe znajdują się zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią. Można poznać pracę górnika, przybliżyć sobie zwyczaje regionalne, ale też w pubie pod ziemią miło spędzić czas. Warto także nadmienić, że w przestrzeniach postindustrialnych przygotowujemy ofertę kulturalną i rekreacyjną. Jestem przekonana, że wieża ciśnień będzie kolejną perełką industrialną Zabrza, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów.

Projekt rewitalizacji wieży ciśnień na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne obejmuje prace budowlano-instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakup wyposażenia, wykonanie edukacyjno-naukowej wystawy pn. CARBONEUM.

Wieza 3 m
Wizualizacja zewnętrzna

Na poszczególnych kondygnacjach zaplanowano: piwnice, Centrum Żywego Rzemiosła, parter, kasa i sklepik muzealny, Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, przestrzeń wystawiennicza (prezentacja działania wieży ciśnień) Przewidziano również działania w zakresie rewitalizacji społecznej. Powstanie Akademia Młodych Talentów, Akademia Seniora, Centrum Działań Rewitalizacyjnych oraz Ośrodek Dokumentacji Górniczej. Atrakcją z pewnością będzie taras widokowy na wys. ok. 20,5 m. Zagospodarowany zostanie teren przyległy. Powstaną m.in. parkingi.

Wieza 4

Przewidywane wykorzystanie zrewitalizowanej przestrzeni:

funkcje społeczne:
1. Centrum Działań Rewitalizacyjnych
2. Coaching rozwoju osobistego
3. Doradztwo zawodowe
4. Szkolenia zawodowe
5. Treningi umiejętności społecznych
6. Porady ekspertów: z zakresu prawa, przedsiębiorczości, psychologii i pedagogiki dla uczestników projektu
7. Centrum Żywego Rzemiosła

funkcje edukacyjne
1. Interaktywna wystawa naukowo-edukacyjna
2. Akademia Młodych Talentów
3. Akademia Seniora
4. Wystawy prac dzieci i młodzieży oraz seniorów
5. Ośrodek Dokumentacji Górniczej
6. Szkolenia dla młodzieży i osób dorosłych

Carboneum – Centrum Wiedzy o Węglu

19 widok hallu wejciowego
Widok hallu wejściowego

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przy wsparciu Miasta Zabrze, pozyskało dofinansowanie na realizację projektu rewitalizacji wieży w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych Poddziałanie 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT.

Wartość projektu wynosić będzie ponad 34 mln zł (34 058 714,26 zł). Natomiast wysokość dofinansowania z to 26,4 mln zł (26 464 459,32 zł). Projekt realizowany będzie od marca br. do grudnia przyszłego roku.