GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

Fortum i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – energia w parze z edukacją.

 

Ponad stuletnia, wciąż czynna maszyna parowa, należy do najcenniejszych eksponatów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wyprodukowany w 1915 roku zabytek zyskał własnego mecenasa – firmę Fortum, która wesprze finansowo utrzymanie i dalsze funkcjonowanie maszyny. Ten unikatowy eksponat to jedyny w Europie przykład kopalnianego wyciągu parowego z dwucylindrowym silnikiem bliźniaczym i tarczą cierną typu koeppe.

 

W ramach współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Fortum zostało także oficjalnym partnerem trasy edukacyjnej „Geostrefa”, realizowanej w Podziemiach Kopalni Królowa Luiza. Dodatkowo firma wesprze coroczne wydarzenia edukacyjne organizowane przez Muzeum, związane z ekologią i środowiskiem – Tydzień Ziemi i Górnicze Miasto Dzieci.

 

Zabytkowa maszyna parowa z 1915 roku fot. Marek Staczyk

 

O Fortum

 

Fortum jest właścicielem elektrociepłowni w Zabrzu, Bytomiu i Częstochowie, a także sieci ciepłowniczych we Wrocławiu, Częstochowie oraz Płocku. Zajmuje się również sprzedażą energii elektrycznej i gazu oraz oferuje rozwiązania elektromobline. W ramach swojej działalności angażuje społeczeństwa w dążenie do tworzenia czystszego świata. Jest liderem czystej energii i pionierem nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów.

 

W swojej działalności wdraża zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, która pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnych lokalnie zasobów, przyczyniając się do oszczędności energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Doskonałym przykładem są odpady, które stanowią efektywne kosztowo, bezpieczne i ekologiczne źródło wytwarzania ciepła sieciowego oraz energii elektrycznej dla potrzeb gospodarstw domowych lub przemysłu.

 

IMG 9790

 

Korzyści wynikające z rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym będą miały bezpośrednie przełożenie na mieszkańców Zabrza i Bytomia. Realizowana w Zabrzu inwestycja Fortum otworzy nowy rozdział w 120-letniej historii lokalnej elektrociepłowni. Tuż obok historycznego obiektu powstaje nowa, wielopaliwowa elektrociepłownia. Będzie produkować ciepło i energię elektryczną w kogeneracji, wykorzystując w czasie procesu dostępne lokalnie paliwa. Równolegle firma realizuje budowę połączenia między bytomską siecią ciepłowniczą a powstającą w Zabrzu elektrociepłownią. Dzięki temu w perspektywie kolejnych dziesięcioleci nowy zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

 

Fortum Eco2

 

Działania firmy skupiają się nie tylko na wielomilionowych inwestycjach, ale również na lokalnych społecznościach, będących bezpośrednimi beneficjentami zmian. Szczególną uwagę Fortum zwraca na najmłodszych mieszkańców. Z myślą o przyszłych pokoleniach, które już niebawem będą kształtować swoją wizję świata, firma realizuje program stypendialny Fortum dla Śląskich Dzieci. Celem akcji jest wsparcie zabrzańskiej i bytomskiej młodzieży w realizowaniu pasji i zainteresowań.

 

Fortum Eco3

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.