konkurs plastyczny media SLIDER

Termin nadsyłania prac na IX Konkurs Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza minął 20.03.2018.

Teraz czas na otwarcie wystawy pokonkursowej pod tytułem "Obraz przemysłowy Śląska – kopalnie, sztolnie i inne zakłady" wraz z wręczeniem nagród.

Na konkurs Sztuki Intuicyjnej  wpłynęło 145 prac, 82 artystów, które oceniła komisja w składzie:

1. Barbara Klajmon –  historyk sztuki, pełnomocnik dyrektora ds. muzealnych  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – przewodnicząca Komisji Konkursowej
  2. Klaudia Nowak – Maśko  -  etnolog, kustosz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  3. Bożena Mazur – magister sztuki, konserwator Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  4. Stanisław Trefoń – właściciel i twórca Kolekcji Sztuki Intuicyjnej "Barwy Śląska"
  5. Agnieszka Mueller – etnolog, wiceprezes Stowarzyszenia "Barwy Śląska"

Komisja postanowiła przyznać po dwie pierwsze nagrody, dwie drugie i dwie trzecie.

Ponadto przyznano sześć wyróżnień i dwie nagrody specjalne.

Dziedzictwo kulturowe stanowi zasób umożliwiający budowanie i utrwalanie wspólnej tożsamości, rozwijanie potencjału kreatywnego oraz kulturowego.

Stanowi przedmiot podlegający ochronie który musimy promować dla obecnego i przyszłego rozwoju.

Rozumienie roli i znaczenia dziedzictwa kulturowego zmienia się dynamicznie pod wpływem przemian społecznych, kulturowych, ekonomicznych i technologicznych.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy podkreślić, jak istotne jest prowadzenie działań nakierowanych na zachowanie dla przyszłych pokoleń bogactwa kultury materialnej jak i niematerialnej.

Amatorska sztuka plastyczna stanowi trwały element dziedzictwa kulturowego.

Sztuka naiwna, zwana również samorodną lub intuicyjną jest wizytówką Śląska, obrazuje specyficznie śląski fenomen o bogatej historii i wielu obliczach.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dysponuje jedną z większych kolekcji sztuki intuicyjnej w województwie śląskim. Misją Muzeum jest wspieranie twórców intuicyjnych i promowanie sztuki amatorskiej.

Tematem tegorocznej 9 edycji Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza jest; Obraz Przemysłowy Śląska – kopalnie, sztolnie i inne zakłady.

W konkursie wzięło udział 82 artystów i 145 prac. Na konkurs napłynęły prace w różnych technikach malarskich: olej, akryl, akwarela, ołówek, pastel. W głównej mierze w konkursie wzięli udział artyści z Górnego Śląska.

Celem organizacji wystawy i konkursu jest promocja sztuki intuicyjnej oraz jej twórców. Ułatwienie artystom kontaktów we własnym gronie i wymianę doświadczeń. Artyści biorący udział w konkursie prezentują twórczość amatorską, każdy z nich ma jednak unikatowy styl.

Informacje dodatkowe:

Łaźnia łańcuszkowa ul. Wolności 408

41-800 Zabrze

Wystawa czynna do 31.05.2018, w godzinach otwarcia Łaźni Łańcuszkowej.

***

Na konkurs Sztuki Intuicyjnej "Obraz przemysłowy Śląska – kopalnie, sztolnie i inne zakłady" wpłynęły 145   prac,   82 artystów, które oceniła komisja w składzie:

1. Barbara Klajmon – historyk sztuki, pełnomocnik dyrektora ds. muzealnych Muzeum Górnictwa Weglowego w Zabrzu – przewodnicząca Komisji Konkursowej

2. Klaudia Nowak – Maśko - etnolog, kustosz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

5. Agnieszka Mueller – etnolog, wiceprezes Stowarzyszenia "Barwy Śląska"

Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda - Krzysztof Webs "Wygasła Hermina"

I nagroda – Marian Ilga "Śląsk”

II nagroda – Andrzej Karpiński "Śląsk"

II nagroda – Jerzy Skiba - "Biedaszyby"

III nagroda – Jadwiga Fastnacht – "Łaźnia Łańcuszkowa przed remontem”

III nagroda - Jacek Depta – "Pejzaż śląski"

Wyróżnienia:

1. Marcol Alicja "Biedaszyby"

2. Henryka Kańtoch – "Szyb Ewa prowadzący do sztolni Czarnego Pstrąga"

3. Henryk Blaut – "Hutnicy"

4. Janina Partyka Pojęta – "Kopalniane wagoniki"

5. Wiesław Wojciechowski – "Poranny trzepot skrzydlatych uniesień"

6. Maria Jaworska – "Pieta śląska"

NAGRODA SPECJALNA:

Igor Żmudzki   "Kopalnia w blasku księżyca"

NAGRODA DYREKTORA MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO W ZABRZU Bartłomieja Szewczyka:

Marta Kołodziej – "Sen Noe"

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA RUDA ŚLĄSKA Grażyny Dziedzic

Piotr Chmielarski – „Górnictwo pocz. XVI w.”

Wernisa 19 04 18 Foto Marek Staczyk 6

Wernisa 19 04 18 Foto Marek Staczyk 7

Wernisa 19 04 18 Foto Marek Staczyk 10

Wernisa 19 04 18 Foto Marek Staczyk 9

Wernisa 19 04 18 Foto Marek Staczyk 8

Wernisa 19 04 18 Foto Marek Staczyk 1

Wernisa 19 04 18 Foto Marek Staczyk 5

Panorama wernisa foto grupowe Marek Staczyk

W związku z dużym zainteresowaniem Konkursem i sporą ilością uczestników, wystawa została podzielona na dwie części.

Pierwsza z nich znajduje się w łaźni i prezentuje nagrodzone prace. Druga z części znajduje się w Budynku Sprężarek i prezentuje prace pozostałych uczestników.

Wystawę w łaźni można oglądać do 31.05.2018 r.  w Budynku Sprężarek do 15.05.2018 r.