Obiekt 3 Maja 19 – wykonanie prac budowlanych, konserwatorskich wraz z zagospodarowaniem terenu w ramach projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”

• Wysokość dofinansowania MKiDN: 4 000 000,00 zł
  • Okres realizacji: 2020

MK1

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Celem zadania jest konserwacja ratunkowa zabytkowego dziedzictwa przemysłowego Śląska w celu ponownego udostępnienia go dla przyszłych pokoleń oraz stworzenia nowych, atrakcyjnych przestrzeni dla działań Muzeum, w tym działań kulturalnych i społecznych. Zadanie ma na celu zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku poprzez wykonanie prac ogólnobudowlanych, instalacyjnych i konserwatorskich przy budynku muzeum przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu. Realizacja zadania poprawi katastrofalny stan techniczny infrastruktury zabytkowej i powstrzyma proces destrukcji zabytku. Zakres zadania stanowi uzupełnienie robót prowadzonych dotychczas przy budynku od 2018 roku. Po realizacji prac budynek będzie pełnił wielorakie funkcje społeczne, muzealne, kulturalne i naukowe.

Prace obejmują wykonanie robót, które warunkują postęp inwestycji i zakończenie całego remontu budynku, który obecnie stanowi główne działanie inwestycyjne prowadzone przez muzeum. Z uwagi na planowaną funkcję budynku, główne cele realizacji planowanych działań dotyczą:

• poprawy stanu technicznego zabytku;
  • poprawy jakości i estetyki zdegradowanych przestrzeni miejskich;
  • zwiększenia przestrzeni, umożliwiającej prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej;
  • przywracania pamięci, tradycji i kultury przesądzającej o unikatowości regionu, a tym samym budowanie tożsamości w oparciu o tę kulturę, zwiększenie liczby osób zainteresowanych udziałem w działalności kulturalnej, aktywnym jej poznawaniem i twórczą interpretacją;
  • poprawy warunków prowadzenia działalności naukowo-badawczej w tematyce związanej z dziedzictwem kultury poprzemysłowej Górnego Śląska, zarówno o charakterze materialnym jak i niematerialnym.