Flagi

Dofinansowano ze środków finansowych
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków

Nazwa zadania: Zabrze, budynek dawnej maszynowni szybu Prinz Schoenaich przy ul. Wolności 410 (1854 r.); prace konserwatorskie przy murze oporowym.

Dofinansowanie: 350 000,00 zł
Całkowity wartość: 454 190,75 zł

Krótki opis zadania:

Przeprowadzenie prac konserwatorskich muru oporowego (w części zachodniej i wschodniej) stanowiącego element zagospodarowania terenu integralnie związanego z budynkiem dawnej maszynowni szybu Prinz Schoenaich w Zabrzu. Podejmowane działania w sposób skuteczny powstrzymają wszelkie procesy destrukcji wpływającej negatywnie na obiekt.

IMG 20221104 WA0000

W chwili obecnej historyczne zabudowania stanowią część kompleksu Kopalni Królowa Luiza - unikatowych w skali europejskiej tras turystycznych, związanych z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce.