GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

Cały cykl "Kopalnia" autorstwa Arkadiusza Goli obejmuje 400 barwnych fotografii wykonanych w latach 1995-2018 w trzydziestu dwóch kopalniach węgla kamiennego znajdujących się na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Wchodzące w skład cyklu zdjęcia wykonano w następujących kopalniach: Anna, Bielszowic", Bobrek, Bogdanka, Bolesław Śmiały, Budryk, Centrum, Halemba, Ignacy, Jadwiga, Jankowice, Jas-Mos, Kazimierz-Juliusz, Knurów, Makoszowy, Marcel, Murcki, Mysłowice, Pniówek, Pokój, Polska-Wirek, Rydułtowy, Rydułtowy - Anna, Śląsk, Sośnica, Staszic, Szczygłowice, Wesoła, Wieczorek, Wujek, Zabrze-Bielszowice, Ziemowit.

 

Fotografie Goli przedstawiają szeroką panoramę funkcjonowania współczesnej kopalni węgla. Ukazują różne miejsca zakładu górniczego - od podziemi kopalnianych po budynki i konstrukcje powierzchniowe. Na swoich obrazach autor zapisał różne stanowiska pracy - od ściany wydobywczej poprzez obsługę różnorakich urządzeń (w tym maszyny wyciągowej) transport kopalniany, sortownię, akumulatorownię, dyspozytornię, warsztaty a skończywszy na pomieszczeniach socjalnych (łaźnia, szatnia) i biurowych - w tym gabinetach kierownictwa kopalń.

 

Dwadzieścia fotografii Arkadiusz Goli z cyklu ,,KOPALNIA", możecie teraz zobaczyć na wystawie, w zrewitalizowanej przez nas Wieży Ciśnień. Zdjęcia te powstały w latach 1995 - 2012 w następujących kopalniach: Ziemowit, Bielszowice, Wujek, Wieczorek, Wesoła.

 

***

O autorze -  ARKADIUSZ GOLA

Urodzony w 1972 roku w Rudzie Śląskiej, polski artysta, fotograf, fotoreporter. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent, pedagog i doktor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Obszar zainteresowań to w szczególności miejsca związane z przemysłem ciężkim. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od ponad 20 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Laureat licznych konkursów, m.in. Grand Press Photo, Polskiej Fotografii Prasowej. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Prace były eksponowane na wystawach w kraju i za granicą, m.in. Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja.

 

***

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z kolekcji nabytej przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w roku 2019 dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, wystawa czynna w godzinach otwarcia wystawy, do 26 lipca 2024.

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.